Splavovanie rieky Hron

Hron pramení v Horehronskom podolí,  na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole. Prameň leží na území NAPANT-u, pri obci Telgárt. Pozdĺž toku Hrona sú mnohé veľmi pekné miesta na táborenie - či už zariadené kempy alebo voľné táboriská. Najideálnejšie podmienky na splav rieky Hron sú na jar či začiatkom leta. V neskorších mesiacoch je hladina vody už nízka a tak sú niektoré úseky už nesplavné.

My vám ponúkame splav najzaujímavejšieho úseku od Brezna po Sliač. Tento úsek dokáže bezpečne splaviť aj začiatočník, ale za doprovodu skúseného inštruktora, ktorý sa bude s vami plaviť a ukazovať vám cestu. Tok je rýchly, zákruty sú však prehľadné, v koryte je mnoho ľahkých perejí a prekážok. Splav je možné v tomto úseku spojiť s výletom do Čierneho Balogu na Čiernohorskej železnici.

Program -  1 deň - 25 EUR/osoba

Možne etapy:
1. Nemecká – Lodenica na Mlynčoku
2. Nemecká – Šalková

Program - 2 dni - 45 EUR/osoba

Možne etapy:
1. Podbrezová – Šalková  (v jarných mesiacoch)
2. Nemecká – Iliaš/Sliač

Doporučená výstroj: športové a voľné oblečenie, náhradná obuv, pokrývka hlavy, krém na opaľovanie, okuliare, dostatočné množstvo nealko tekutín. V prípade nepriaznivého počasia, odporúčame tenký dlhý rukáv, nohavice a pršiplášť (poncho). Splavy sa organizujú v teplých mesiacoch (máj – august ), preto berieme do úvahy len letné dažde.

Splavy organizujeme na raftových člnoch pre pre 4-6 osôb alebo na kanoe.

Ubytovanie: Stanuje sa pri vode v kempe v obci Nemecká alebo Šalková. Kempy  sú vybavené bufetom s terasou, sociálnymi zariadeniami. Je potrebné zabezpečiť si vlastnú stanovú techniku ( stany, spacáky, karimatky, kempové sedenie, stravovanie). Na požiadanie vám  zašleme ponuku ubytovania v hoteli či na priváte.

Doprava: Pre menšie skupiny (max 8 osôb) zabezpečujeme mikrobus, pri  väčšom počte osôb zabezpečíme autobus. Pri viacdňovom splave si celú vystroj vrátane stanovej techniky, stravy, náhradného oblečenia veziete sami v lodi. V prípade poldenných či jednodenných splavov bude k dispozícií sprievodné vozidlo, ktoré odvezie všetky  vaše veci ktoré  nebudete potrebovať na vode na miesto ukončenia splavu.

 

Rieka Hron je po Váhu druhou najdlhšou riekou na Slovensku. Horná časť má charakter horského toku so značným spádom a je splavná iba na jar. Úsek od Červenej skaly po Brezno dosahuje obtiažnosť WWII, občas sú v koryte popadané stromy alebo nízke lávky a preto tento úsek môžeme odporučiť iba skúsenejším vodákom. Najnavštevovanejší a celoročne splavný je úsek z Nemeckej po Zvolen. Splaviť sa dá za 2 až 4 dni. Na začiatku tečie rieka svižnejším tempom v prehľadnom kamenitom koryte a občas plavbu spestria ľahšie pereje. Prvú pauzu si môžete spraviť pri kúpeľoch Brusno a ochutnať niektorý z minerálnych prameňov. Pod Brusnom sa pred vami otvorí nádherné hlboké údolie so strmými zalesnenými kopcami, zároveň sa tu Hron zrýchli a vychutnáte si aj živšiu jazdu na vode.Za obcou Medzibrod je možnosť kempovať vo veľmi príjemnom táborisku Lodenica na Mlynčoku. Odtiaľto je možnosť urobiť si peší výlet na Ľupčiansky hrad s povestnou Korvínou lipou (patrí medzi najstaršie stromy na Slovensku). Splav rieky Hron ďalej pokračuje cez obec Šalková, tu je vybudovaná umelá priehrada s nebezpečnou haťou. V žiadnom prípade ju neodporúčame splavovať. Toto miesto je nevyhnutné preniesť po brehu. Postupne sa po vode dostanete až do Banskej Bystrice, tu je koryto regulované a vysoké steny neumožňujú výstup na breh. Plavba Banskou Bystricou je dlhá, ale môžete si ho spestriť návštevou hradu Barbakan. Pod Banskou Bystricou sa koryto opäť rozšíri a už po pár metroch sa priblížite k najkrajším perejám na rieke Hron, úsek je medzi vodákmi známi ako Vlkanová. Pre neskúsenejších odporúčame si toto miesto vopred pozrieť z brehu. Po 3 kilometroch ďalšej plavby môžete navštíviť drevený kostolík v Hronseku. Bol postavený v 18.storočí bez jediného klinca. Splav odporúčame ukončiť pred Zvolenom. Cez mesto je koryto regulovane vysokými betónovými brehmi s dvoma priehradami. Ak sa radi kúpete v termálnej vode, odporúčame kúpalisko v Kováčovej. Ďalšie nenáročné úseky pokračujú od Hronskej Dúbravy, odporúčame si tieto úseky dobre naštudovať nakoľko posledné roky tu začali vyrastať malé vodné elektrárne ako huby po daždi.


Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu