Splav Malého Dunaja - Víkend v Bratislave alebo kam na výlet s deťmi?

Splav Malého Dunaja patrí k neopakovateľným zážitkom trávenia voľného času. Táto rieka v posledných rokoch predbehla aj obľúbený Hron a stala sa tak najpopulárnejšou vodáckou destináciou na Slovensku. Svoju rolu pritom zohráva hlavne dostupnosť. 

Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe.Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa.Výška hladiny rieky  takmer nekolíše a preto je Malý Dunaj ušetrený väčších záplav. 

Najkrajšie a najzaujímavejšie úseky sú od obce Zálesie až po Tomašikovský mlyn a Jahodnú. Splavovať však môžete už z Bratislavy od Vrakúnskej promenády. Splav Dunaja organizujeme od poldenného až po 2 dňový. Počas splavu rieky je možné zastaviť sa alebo rovno táboriť pri jedinečných drevených vodných mlynoch v Jelke a Tomášikove. O atrakciách na Malom Dunaji píšeme tu

Splav Malého Dunaja je vhodný aj pre začiatočníkov, kamarátov, rodiny s deťmi, ale aj na firemné akcie a teambuilding. Ak sa na splav chystáte prvý krát a potrebujete poradiť, prečítajte si pár rád ako sa na splav pripraviť. Ideme prvý krát na splav.

Najkrajšie trasy splavov

Splav Malého Dunaja

CENA: od 20 EUR / kánoe + vybavenie
Cena dopravy lodí podľa najazdených km. Ďalšie podrobnosti tu.
KÚPIŤ AKO DARČEK

Doporučená výstroj:  športové oblečenie, náhradná obuv, pokrývka hlavy, krém na opaľovanie, okuliare, dostatočné množstvo nealko tekutín, sprej proti komárom prípadne "niečo" mäkké pod zadok :). V prípade nepriaznivého počasia, odporúčame tenký dlhý rukáv, nohavice a pršiplášť (poncho). Splavy sa organizujú v teplých mesiacoch (máj – september), preto berieme do úvahy len letné dažde.

Súčasťou výstroje je plavidlo (podľa dohody), pádlo a záchranná vesta. Splavy Malého Dunaja organizujeme na kánoe pre 2 až 3 osoby alebo na nafukovacích člnoch pre 6 osôb. Rafty sú vhodnejšie na kratšie splavy.

Ubytovanie: Stanuje sa pri vode na verejných táboriskách. Táboriská sú vybavené bufetmi, sociálnymi zariadeniami. Je potrebné zabezpečiť si vlastnú stanovú techniku (stan, spacák, karimatku, kempové sedenie, stravovanie) Využívanie táborísk je spoplatnené.

Doprava: Individuálna alebo organizovaná. Pre menšie skupiny (do 8 osôb) zabezpečujeme mikrobusom, pri  väčšom počte osôb pripravíme autobus. Počas splavu si celú vystroj vrátane stanovej techniky, stravy, náhradného oblečenia veziete sami v lodi. Poskytneme vám plastové sudy, do ktorých si tieto veci môžete uložiť. Doprava osôb a lodí nie je v cene prenájmu. Cena je kalkulovaná podľa odjazdených km.

Najlepším obdobím na splav Malého Dunaja sú mesiace apríl až september.

Ďalšie podrobnosti aj na stránke www.splavdunaja.sk 

Mapu Malého Dunaja s popisom nájdete na tejto stránke Plánovanie splavu Malého Dunaja


  

O Malom Dunaji

Povodie Malého Dunaja patrí medzi najobľúbenejšie splavované toky na Slovensku. Poteší nielen rodiny s deťmi svojou nenáročnosťou a stupňom obtiažnosti ZV C, ktorý je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ale tiež milovníkov krásnej prírody, ktorá na vás pozdĺž brehov Malého Dunaja čaká.

Malý Dunaj je vnútrozemským ramenom najväčšieho európskeho veľtoku Dunaja. Začína sa odpojením od hlavného toku za stavidlami pri Slovnafte pod Bratislavou. Odtiaľ sa kľukatí cez územie Podunajskej nížiny až sa napokon v Kolárove vlieva do Váhu a neskôr už ako Vážsky Dunaj opäť do „materského“ toku – Dunaja. Vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, ktorý je zároveň považovaný za jednu z najväčších zásobární pitnej vody – Žitný ostrov.

Brehy Malého Dunaja sú lemované nádhernou slovenskou prírodou, lúkami a poliami, ktoré sú od toku oddelené lužnými lesmi. Táto krajina je bohatá na vzácne a chránené živočíchy. Môžete tu vidieť pobehovať líšky, srnce, jelene, svoj domov tu má viacero druhov netopierov, nespočetné množstvo rozmanitého hmyzu, ale tiež cicavce ako vydra riečna či ondatra pižmová. Z obojživelníkov skokan rapotavý a skokan zelený, vtáctvo je zastúpené napríklad labuťou veľkou, volavkou popolavou, bocianom bielym, kačicou divou a lyskou čiernou. Vody Malého Dunaja sa hmýria rybami ako sumec západný, čík európsky, plotica lesklá, jalec tmavý, karas obyčajný, šťuka severná a mnoho ďalších.

Ak sa zaujímate skôr o ľudské výtvory, poteší vás niekoľko mlynov nachádzajúcich sa pozdĺž rieky Malý Dunaj. V Dunajskom Klátove sa nachádza kolový mlyn postavený v roku 1920. Zvláštnosťou je, že je postavený na ramene Malého Dunaja, nie priamo na toku. Tento mlyn bol plne funkčný do roku 1942. V Jelke môžete vidieť vodný kolový mlyn, ktorý patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. V roku 1993 bol zrekonštruovaný a v jeho areáli bolo zriadené múzeum. Kolový mlyn a pílu môžete navštíviť v Jahodnej. V minulosti bol používaný ako lodný mlyn až kým nebol v roku 1893 prerobený na kolový. Ten slúžila nielen na výrobu elektrickej energie, ale aj ako píla. Od roku 1982 je vlastníctvom Vlastivedného múzea v Galante.


Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu