Kedy do Slovinska na Soču?

10.01.2019 15:10:16 komentárov

Kedy sú najlepšie podmienky na rafting v Slovinsku ?

Rafting v Slovinsku

Často sa nás pýtate kedy sú najvhodnejšie podmienky na rafting v Slovinsku. Samozrejme, tak ako pri každom výbere je potrebné uvedomiť si čo od aktívnej dovolenky očakávate. 

Pokiaľ ste partia vyhľadávajúca adrenalínové zážitky odporúčame absolvovať rafting v Slovinsku v mesiacoch máj a jún.  Výška hladiny rieky býva spravidla vyššia a splavovanie Soče je možné na viacerých úsekoch od Bovca po Trnovo. Počasie v tomto období je však nestabilné. Často sa strieda dážď so slnkom, veľká oblačnosť a na kopcoch pod Mangartom či Triglavom (najvyššia hora Triglavského Národného parku) sa často ešte drží sneh. Voda v rieke Soča nepresahuje teplotu 6-7C.  Vďaka topeniu snehu  však rieka Soča dosahuje vyššiu hladinu, ktorá tak má najlepšie podmienky na rafting na Soči.  Rieka má rýchly spád, meandruje medzi skalami a vytvára veľké valce a vlny, ktoré Soču robia takou nenahraditeľnou.  

V letných mesiacoch t.j.  júl – august sa charakter rieky mierne mení. Voda postupne opadáva a znižuje sa tak aj náročnosť raftingu. Na svoje si tak prídu rekreačný dovolenkári, ale aj rodiny s deťmi (pozn. od 12 rokov). Počas hlavnej letnej sezóny splavujeme úsek od Srpenice do Trnova. Tento vodný stav dáva možnosť zastaviť sa na rôznych miestach a zaskákať si zo skál do rieky. Náhradou za nižšiu vodu je však dokonalé letné počasie s modrou oblohou, výhľadmi na vodopády a Julské Alpy alebo možnosť  okúpať sa v stále studenej Soči. Ani teraz nečakajte vyššiu teplotu ako 10-12C. Prijemné letné počasie trvá približne do polovice septembra. Potom sú podmienky podobné jarnému obdobiu.

Čo je v tejto lokalite nepredvídateľné sú búrky. Stačí pár hodín intenzívneho dažďa a koryto rieky Soča prudko stúpne až niekedy dosahuje  povodňovú aktivitu. Tak rýchlo ako rieka stúpa, podobne rýchlo aj klesá a rafting tak môže zvyčajne pokračovať už na druhý deň.

Zhrnutie:

Máj/Jún                                                                                                                           

  • Priemerné teploty 15-20C                                         
  • Ideálny vodný stav rieky Soča na rafting
  • Obtiažnosť raftingu do WW III

Júl/August                                                                                                                      

  • Priemerné teploty 25-35C                                         
  • Nižší vodný stav
  • Obtiažnosť raftingu do WW II


Užitočné linky:

Počasie:                        https://goo.gl/2XThTd 
Vodný stav rieky Soča:  https://goo.gl/qFoLZt

 

Rafting v Slovinsku
Jarný rafting na rieke Soča

Rafting v Slovinsku
Rafting v Slovinsku v auguste

 

Povodeň na rieke Soča 2017

Komentáre

Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu