Dovolenka leto 2022. Zaži dolinu rieky Soča v Slovinsku na 100%.

06.01.2022 20:03:01 komentárov

Dovolenka leto 2022. Zaži dolinu rieky Soča v Slovinsku na 100%.

Prejdite si cestu údolím rieky Soča v Slovinsku

Ak plánujete výlet do Slovinsku, pravdepodobne už máte vo svojom programe tri veľké atrakcie - hlavné mesto Ljubljana, najznámejšie jazero Bled a nedotknutú divokú rieku Soča.

Údolie rieky Soča je úžasným a malebných miestom plným dlhých a kľukatých ciest. Srdce údolia je obklopené majestátnymi stenami Julských Álp a v ňom preteká jedna z najkrajších riek v Európe. Rieka Soča vás prekvapí svojimi úžasnými farbami, ktoré sa menia z ľadovej modrej na tmavo smaragdovo zelenú.

Najkrajší výhľad na dolinu rieky Soča

Toto však nie je všetko, čo by ste tu mali vidieť. Údolie je obľúbenou destináciou dobrodružných, outdoorových športov a všetky si môžete s nami vyskúšať. Pešia turistika, plavba na kajaku, rafting, zipline, canyoning, paragliding, parašutizmus, jazda na horských bicykloch ... Možnosti aktívnej dovolenky sú v tomto údolí prakticky nekonečné.

Adrenalínový zážitok v Slovinsku

Dolina rieky Soča je jeden najnavštevovanejších regiónov Slovinska. Aby sme toto tvrdenie zdôvodnili, pomôžeme vám odhaliť nádherné miesta údolia Soče. Najlepší čas spoznávania regiónu je obdobie od mája do septembra.

Soča!

Ľadová, ale veľkolepá!
Rieka Soča je známa smaragdovou farbou a veľmi nízkou teplotou po celý rok. Tá priemerná letná zriedkavo stúpa nad 10 - 12 stupňov, preto do nej hneď skočí len iba odvážny alebo troška bláznivý.

Skok do rieky Soča schladí každého

Možno sa pýtate, prečo je rieka studená? Studené vysokohorské vody Jalovca, Šit, Travnika v Mojstrovke sa spájajú z ľadovcov v podzemnom jazere, ktoré pretekajú úzkou krasovou roklinou a vystupujú na povrch ako rieka Soča. Toto smaragdové majstrovské dielo je prírodnou pamiatkou, ktorá začína pri horskom priechode Vršič a vedie 138 km k Jadranskému moru, ktoré sa krúti množstvom tajných roklín, údolí a kaňonov.

Ale ... kde začať?

Najlepším spôsobom, ako začať svoje dobrodružstvo pri Soči, je dobré jedlo a šálka kávy.

Ak prichádzate do Slovinska vlastným autom a máte viac času na cestovanie odporúčame trasu cez horské sedlo Vršič, od jazera Jasna v Kranjskej Gore (na východnej strane pohoria Julské Alpy) - verte nám, pred prejazdom cez Vršičský priesmyk budete potrebovať viac času, pretože budete neustále zastavovať kvôli malebným výhľadom.

Výhľad z najvyššieho cestného sedla v Slovinsku

Po viac ako 30 zákrutách a 806 metrov prevýšenia spozorujete nápisy „Izvir Soče“ tzn. prameň Soče. Po značenej odbočke sa dostanete ku chate pri prameni Soča (Koča pri izviru Soče). Parkovanie je zatiaľ bezplatné, rovnako ako vstup na chodník, ktorý vedie k samotnému prameňu. Z chaty je jasne vyznačená cesta, ktorá trvá iba 15 minút. Prameň rieky Soča je úžasne krásne miesto. Soča tu pramení z jaskyne s krištáľovo čistou vodou. Hneď pod prameňom Soče sa vytvára 10 metrový vodopád a za ním nespočetne množstvo menších.

Jaskynný prameň rieky Soča

Ďalej cesta pokračuje smerom do Bovca. Po asi 20 zákrutách sa dostanete do údolia Trenta, krásneho údolia ukrytého medzi vrcholmi hôr. Cesta stále lemuje rieku Soča a vy neviete kam sa skôr pozrieť. Nasledujúcou zastávkou by mali byť Velike Korita. Je to úzky kaňon rieky Soča až 750m dlhý a 15m hlboký. Na konci tu Soča vytvorila veľké smaragdové bazény. Za pekného letného dňa môžete vidieť opaľujúcich ľudí. Kúpanie je tu taktiež povolené ale nezabudnite, že voda je ľadová! 

Jazda autom okolo Soče je nezabudnuteľná

Kúpanie v ľadovej Soči povolené

Na konci doliny Lepena pri horskej chate Dom dr. Klementa Juga, začína chodník na jazero Krn (najväčšie slovinské vysokohorské jazero). Na výlet k jazeru Krn si nechajte dostatočnú časovú rezervu. Výstup trvá cca 2 až 3 hodiny Z jazera Krn môžete pokračovať až na kopec Krn (2244 m).

Niekoľko metrov nad údolím Lepena nájdete ďalšie prekvapenie. Oblasť, v ktorej sa potok Šunik stretáva s potokom Lepenjica v kaňone žiarivých zelených bazénov s dĺžkou 100 metrov. Toto miesto sa nazýva Šunikov vodni gaj. Hovorí sa, že ide o miesto na liečenie energie a je ideálne na meditáciu alebo pár minút ticha a relaxácie. Nádherné bazény plné krištáľovo čistej vody tečúcej cez početné skalné priehrady a cez chladný bukový les – jednoducho raj.

Vodný raj Šunik

Po tejto prestávke pokračujte po hlavnej ceste až do obce Bovec, známej ako hlavné mesto dobrodružstva Slovinska. Bovec je obklopený vysokohorskými vrcholmi, ktorý sú ideálne pre pešiu turistiku. Rieka Soča naopak ponúka vodácke aktivity a adrenalínové dobrodružstvá. Z tohto treba vyťažiť maximum.

Rafting a canyoning sa dá robiť na rôznych úrovniach a je vhodný pre všetkých. Pri raftingu či canyoningu nie sú potrebné žiadne predošlé skúsenosti. Pri všetkých aktivitách sú s vami skúsení inštruktori z vodáckej cestovnej kancelárie eurorafting.sk

Prírodná šmykľavka v kaňone Sušec

Rafting - splav na smaragdovo zelenej rieke Soča, ktorú si nesmiete nechať ujsť!

Rafting v Slovinsku na rieke Soča

Pešia turistika v doline Soče je skvelým nápadom, pretože túry si môžete prispôsobiť podľa svojich schopností a času. Všetky oficiálne turistické trasy v Slovinsku sú zreteľne označené a ľahko sa dajú nájsť na internete alebo na informačných miestach, spolu s turistickými časmi a úrovňami obtiažnosti.

Vrch Kanin a Prestreljenik okno

Pre skúsenejších turistov je dobrou voľbou pomerne náročná túra z Bovca na horu Kanin.  Kanin je pohorie, ktoré oddeľuje Slovinsko od Talianska a dosahuje výkšu 2578 m. Trasa začína pri lanovke na Kanin. Na Kanin sa môžete vydať aj lanovku až do výšky 2202m do stanice D, ktorý je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistov a horských cyklistov.

2,5-hodinová túra zo stanice D na Mt. Kanin vás prevedie na malebný vrchol a prechádza veľkým prírodným oknom v skale zvanom Prestreljeniško okno (dokonale fotogenické). Po trase sú oceľové laná, ktoré vám pomôžu prejsť najťažšie  úseky. Každá kvapka potu a náznaky strachu sú odmenené úžasnými výhľadmi na najvyššie časti Slovinska a Talianska.

Najvyššie lyžiarske stredisko v Slovinsku

Mt. Svinjak

Ak máte strach zo strmých kopcov a ferát, ale stále chcete poriadny výstup, tak lepšou možnosťou je túra na Mt Svinjak. Táto trasa začína v obci Kal-Koritnica, hneď za Bovcom. Po 3,5 h turistiky sa dostanete na vrchol Mt. Svinjak (1653 m), ktorý má pomerne nízku nadmorskú výšku pre alpskú horu, ale výhľady sú za odmenu. Názov pochádza zo slova „svitnjak“ - žiarivého, pretože je osvetlený vychádzajúcim slnkom, keď sa naň pozriete z Bovca. Nezabudnite si v lete vziať so sebou dostatok vody, pretože počas túry tu nie sú žiadne možnosti doplňovania, chodník je dosť strmý a vystavený slnku.

Svinjak Bovec Slovinsko

Už sa vám nechce na turistiku? ... Vydajte sa autom na výlet do sedla Mangart!

Výlet by nebol úplný bez jazdy na najvyššie položenú cestu v Slovinsku. Spomeniete si, že jazda horským priechodom Vršič bola len rozjazda a trening vašich vodičských schopnosti. Mangartský priesmyk je veľmi úzka cesta cez horskú časť Slovinska. Pozdĺž tejto 12 km dlhej trasy dosiahnete prevýšenie 980 m, prechádzate piatimi skalne vyrezávanými tunelmi, ktoré talianska armáda v roku 1938 ručne vyrobila ako obranu proti Juhoslávii. Cesta je značená a poplatok 5 € sa vyberá 2 km po štarte, po ktorom už nie je možnosť otočiť sa. Dobrodružná cesta trvá dobrú hodinu a končí na obrovskom štrkovom parkovisku obklopenom najvyššími vrcholmi Talianska a Slovinska s nadmorskou výškou 2050 metrov.

 

Máte dosť vysokých kopcov? Žiadne obavy, sú tu vodopády!

Vodopád Boka

Cestou z Bovca po niekoľkých minútach jazdy zbadáte neprehliadnuteľný majestátny vodopád Boka. Je vysoký 106 metrov a šíroký 33 metrov, čo z neho robí, že je najväčší vodopád v Slovinsku. Ak sa rozhodnete zastaviť a bližšie sa pozrieť, existuje ľahká, dobre označená a rýchla prechádzka k vyhliadke.

Vodopád Boka

Vodopád Kozjak

Tesne pred Kobaridom, sa nachádza ďalší vodopád Kozjak. Verte aj tu sa oplatí zastaviť! Cesta k vodopádu Kozjak je zreteľne označená. Prejdite cez Napoleonov most a zaparkujte pri kempe Koren. Široká značená cesta vás povedie popri potoku Kozjak cez bujnú lesnú oblasť. Potok Kozjak vytvorilo šesť vodopádov, medzi ktorými je Vodopád Veľký Kozjak. Vodopád páda z 15m výšky  do jaskynného útvaru a smaragdového bazéna. Plávanie tu nie je povolené a od roku 2019 sa platí vstupný poplatok 3 €.

Vodopád Kozjak

A keď už máte pocit, že ste všetko videli, sú tu ešte Tolminské Koritá. Sú najnižším vstupným bodom do národného parku Triglav a okružná trasa vás zavedie po piatich nádherných prírodných atrakciách Medvedova Glava, Devils Bridge, Jaskyňa Dante, termálny prameň a sútok dvoch riek Tolminka a Zadlaščica. Vstupenky sú k dispozícii online alebo na mieste, v závislosti od ročného obdobia, od 5 do 8 €.

Tolminske Korita

Krásy doliny rieky Soča tu však nekončia. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči. S výberom aktivít a výletmi vám radi v ck eurorafting.sk poradíme.

Komentáre

Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu