Čo treba vidieť v Slovinsku

30.01.2019 14:33:37 komentárov

Čo treba vidieť v Slovinsku

Slovinsko je známe svojou nádhernou prírodou – hory, more, nížina, výbornou gastronómiou, čistotou a príjemnými ľuďmi. Hlavnym mestom Slovinska je Ljubljana, ktorú sa určite oplatí navštíviť. Hlavnému mestu sa však budeme venovať v niektorom nasledujúcom blogu.

 

Predjamski grad (doslovný preklad Predjaskynný hrad) – nachádza sa neďaleko najnavštevovanejšej slovinskej jaskyne – Postojnskej jaskyne. Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší jaskynný hrad na svete. Pre zaujímavosť – na hrade sa v roku 1986 natáčal film Božská relikvia s Jackie Chanom v hlavnej úlohe, v roku 2011 ho navštívil spisovateľ George R. R. Martin. Najznámejším pánom hradu bol Erazmus, lúpežný rytier. Práve k nemu sa viaže najznámejšia príhoda spojená s hradom. Legenda hovorí, že v 15. storočí sa Erazmus skryl v hrade. Dňom a nocou ho obliehali konkurenčné vojská, no on mal stále dostatok jedla a munície. Zradil ho však jeden z jeho mužov, ktorý zapálil sviečku na okne Erasmovej izby. Tí ho zabili ostreľovaním kamennými guľami. Legenda však vraví, že nezomrel vo svojej izbe, ale gule ho zasiahli pri vykonávaní veľkej potreby.

Predjamsky hrad v Slovinsku

Postojnska jama – jedna z najnavštevovanejších jaskýň v Európe, ročne ju navštívi v priemere 600 -700.000 ľudí, dokopy ju navštívilo vyše 38. mil. návštevníkov z celého sveta. (Aj napriek pomerne vysokému vstupnému – údaj z marca 2018 – 25,80€/dospelý, kombinovaná vstupenka s vyššie uvedeným hradom 35,70 €.- v každom prípade sa oplatí vidieť oboje, vzdialenosť je len 9 km) Najstaršie nápisy, svedčiace o návštevnosti jaskyne v minulosti sú z 13. storočia. Sprístupnených je 5 km trás, z toho 3,5 km sa ide vláčikom, 1,5 km pešo. Jaskyňa je vhodná aj pre ľudí s pohybovým obmedzením, či detské kočíky. Okrem jaskynných krás je pre jaskyňu typická aj existencia zvláštneho živočícha – "človeška ribica" (ľudská ryba", latinsky proteus anguinus) – jaskyniar vodný jedná sa o živočícha, podobného jašterici ,slepého, s ružovou kožou, na dotyk podobnou ľudskej. Žije výlučne na území, ktoré prechádza Talianskom, Slovinskom, Chorvátskom až po Bosnu a Hercegovinu. (a potom na západe USA – iný druh).

Jaskyna Postojna v Slovinsku

Rieka Soča – nazývaná aj Smaragdová rieka, kvôli svojej tyrkysovej farbe. Pramení v Julských Alpách v Slovinsku a pokračuje západnou časťou krajiny až do Talianska. Okolie Soče patrí k najnavštevovanejším častiam krajiny, nielen kvôli alpskej prírode, ale najmä vďaka športovým možnostiam, ktoré ponúka. Je cieľom najmä fanúšikov adrenalínových športov – najmä raftingu. Jej prítoky umožňujú napríklad hydrospeed či canyoning (spust vodopádom, ktorý vytvára akýsi prírodný tobogán). Okrem toho rieka Soča zohrala významnú úlohu v prvej svetovej vojne – viedol tadiaľto tzv. taliansky front. Pozostatky ťažkých bojov v oblasti Soče (taliansky Isonzo) nám dnes pripomína okrem množstva cintorínov aj Múzeum prvej svetovej vojny v Kobaride a množstvo súkromných zbierok.

Rafting v Slovinsku

Vodopád Boka – vodopád s výškou 106 m a šírkou 18 m patrí nepochybne k najveľkolepejším vodopádom v Európe. Nachádza sa 3 km pred mestečkom Bovec, ktoré je hlavným turistickým centrom Julských Álp v Slovinsku (podobne ako Starý Smokovec alebo Tatranská Lomnica v Tatrách). Objektívne však treba povedať, že v Slovinsku sú vodopády, ktoré sa tešia vyššej návštevnosti (napr. Peričnik, Rinka atď).

Vodop9ad Boka Slovinsko Bled – jedno z turisticky najatraktívnejších a najznámejších miest Slovinska. Známe je predovšetkým vďaka ostrovčeku s malým kostolíkom uprostred jazera, na ktorý sa dostať buď prenájmom člna (lacnejšia alternatíva) alebo sa nechať odviezť pltníkom na špeciálnej plti s názvom "pletna". Kostol Nanebovstúpenia Panny Márie na ostrovčeku sa prvýkrát v písomných pamiatkach spomína v roku 1185, z konca 17.storočia pochádza jej súčasná baroková podoba. V kostole sa nachádza zvon želaní – kto naň zazvoní, tomu sa splní želanie. V jazere Bled sa je možné v lete kúpať, nachádzajú sa tu aj vodné atrakcie. Oplatí sa navštíviť aj hrad, týčiaci sa nad jazerom, ktorý poskytuje výhľad na Alpy a široké okolie. Pri návšteve Bledu odporúčame ochutnať bledský krémeš (blejska kremna rezina alebo kremšnita), najznámejšie robia v hoteli Park hneď vedľa jazera. Podľa dostupných údajov ich za posledných 60 rokov vyrobili viac ako 12 miliónov.

Jazero Bled Slovinsko Triglav – najvyšší vrch Slovinska, s výškou 2864 m, je symbolom, ktorý nájdeme aj na štátnom znaku Slovinskej republiky, ktorý je aj súčasťou slovinskej zástavy. Prvý výstup sa konal v roku 1778 (na Gerlachovský štít 1834).

Pre informáciu – slovinský štátny znak pozostáva z :

  • Triglavu
  • dvoch vlnoviek, ktoré predstavujú rieky a more
  • troch hviezd – predstavujú element ohňa, vnímané sú aj ako symbol slávnych celjských grófov. Našej histórii má najbližšie Barbora (Barbara) Celjská, štvrtá manželka Žigmunda Luxemburského. Jej stopy cítiť najmä na Trenčianskom hrade, dala ho prestavať podľa vzoru hradu v slovinskom meste Celje – časť Trenčianskeho hradu sa dokonca volá aj Barborin palác.

Triglav Julske Alpy Slovinsko

More – Slovinsko má síce malé pobrežie, ale na malom kúsku ponúka všetko – mestá s kultúrnymi pamiatkami ako aj moderné hotely (údaje hovoria o dĺžke pobrežia od 43 – 46 km). Medzi turistické skvosty patrí historický Piran, moderné letovisko Portorož či staré rybárske mestečko Izola. Zaujímavé je aj mesto Koper, kde sa nachádza prístav, ktorý využívajú aj slovenské firmy resp. spoločnosti so sídlom na Slovensku.

V celej tejto oblasti je okrem slovinčiny úradným jazykom aj taliančina, preto sú všetky názvy aj nápisy v oboch jazykoch. Slovinsko má tri úradné jazyky – slovinčinu, a na miestach s menšinovým obyvateľstvom aj maďarčina (na hranici s Maďarskom), a spomínaná taliančina. Všetky dokumenty, ktoré vydávajú úrady v uvedených lokalitách, musia byť napísané dvojjazyčne.

Piran Portoroz Slovinsko

Ptuj -  historické mesto v SV časti Slovinska. Najznámejšou pamiatkou je tunajší hrad, ktorý patrí k najzachovalejším hradom v Slovinsku a ponúka výhľad na mesto a na rieku Drávu, ktorá preteká mestom. Ptuj je však najznámejší vo fašiangovom období, maskovanými postavami, tzv. kurentmi. Kurent poskakovaním a zvonením odháňa zimu a zlo, privoláva jar a dobrú úrodu.

Ptuj Slovinsko

Kam sa vyberiete na výlet vy?

Spracovala:: RM

Komentáre

Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu