Čo je to canyoning a ako sa na neho pripraviť ?

24.02.2022 00:00:00 komentárov

Čo je to canyoning a ako sa na neho pripraviť ?

Myšlienka tohto článku prišla pri šľapaní alebo spisovne napísane kráčaní do kopca k prameňu potoka Sušec, na ktorom už niekoľko rokov organizujeme canyonig. Už pri tomto slove by som sa hneď zastavil. Takže ešte raz „canyoning“ a nie „canoeing“. Podobnosť slov je skutočne veľká avšak samotné aktivity sú veľmi rozdielne. 
Veľa krát sme sa ako inštruktori stretli, že až na mieste, resp. po vystrojení potrebným materiálom ako je neoprénový oblek, prilba a sedák  sa klient vlastne dozvedel , že žiadne „canoe“ už nedostane.

Canyoning alebo kaňoning je zdolávanie horský potokov, malých riečok, vodopádov po prúde od prameňa smerom dole. Na tento zostup sa využívajú rôzne techniky ako chôdza v koryte, šmýkanie sa v prírodných tobogánoch, skákanie z rôznych výšok či zlaňovanie. Posledne spomenuté sa využíva pri zdolávaní náročnejších kaňonov, v Slovinsku sú to hlavne Predelica alebo Fratarica. Na absolvovanie takýchto kaňonov nie sú potrebné žiadne predošlé skúsenosti, o vašu bezpečnosť sa už postarajú skúsení inštruktori. Jedinou podmienkou je azda absolvovanie už spomenutého kaňonu Sušec, kde získate prvý  kontakt s týmto novým typom adrenalínového športu.
Ale späť ku kaňonu Sušec. Po rozdelení výstroje je potrebné pripraviť sa na výstup do kopca, jedna sa približne o 200 výškových metrov. Celý výstup trvá približne 30-40 min, to už závisí od veľkosti skupiny, fyzickej prípravy, trávenia „voľného času“ predchádzajúcej noci a pod.. Ešte spomeniem, že výstup je už len vo výstroji resp. v plavkách. Do canyonu si neberiete nič čo nie je vodotesné. Inštruktor bude mať pri sebe batoh, v ktorom má hlavne nevyhnutné veci potrebné ku canyoningu (lanovú techniku, lekárničku, telefón).
V canynone nie sú žiadne  odpadkové koše, bufet a pod. Aby ste sa so zážitkom mohli pochváliť doma či na facebooku, môžete si zobrať aj vlastnú vodotesnú kameru či fotoaparát.  Po príchode k prameňu potoka Sušec nasleduje oblečenie sa do výstroje, podrobná inštruktáž a zábava môže začať. Obťažnosť smerom dole sa mierne zvyšuje, čo však každý z vás určite privíta a zaručujeme, že si to každý užije. Prírodne tobogany, šmykľavky, väčšie či menšie skoky do krásnej čírej vody ... 

Ak si stále neviete predstaviť čo to ten canyoning je, prezrite si našu galériu na web stránke alebo facebooku. Zaujímavé videa nájdete aj na youtube ck eurorafting, alebo stačí zadať kľúčové slovo „canyoning Sušec“. 

Najlepšie informácie vám však podajú priamo v ck eurorafting. Neexistuje zlá otázka ...   Vidíme sa pri canyoningu.

Canyoning v Slovinsku

Komentáre

Zažime spolu adrenalín na vode!

Po odoslaní údajov vám vypočítame celkovú cenu zájazdu a budeme vás kontaktovať.
Táto objednávka nie je záväzná.

Vaše údaje

Objednávka zájazdu