Najčastejšie otázky

Kedy je najlepší čas na rafting alebo splav?

Sezónu začíname v apríli a zvyčajne ukončujeme v septembri. Najlepší rafting s nami zažijete v jarných mesiacoch (apríl-jún) počas topenia sa snehu v horách na riekach Belá na LiptoveSoča v Slovinsku alebo Noce v Taliansku. Tento čas je vhodný pre záujemcov o náročnejší rafting. Je však treba počítať aj s chladnejším počasím. V priebehu letných mesiacoch (júl-september) sa obtiažnosť riek znižuje sú tak vhodnejšie pre ľudí preferujúcich menšiu obtiažnosť raftingu či istotu pekného a teplého počasia. Splavy na kľudnejších riekach ako Malý Dunaj, Hron, Morava je možné absolvovať počas celej sezóny.

Čo je to obtiažnosť rieky?

Klasifikácia obtiažnosti riek je na škále od WW I do WW VI, kde WW I označuje rieku ako veľmi ľahku až WW VI ako nesplavnú. Naše najobľúbenejšie rieky, na ktorých ponúkame rafting majú obtiažnosť WW II - WW IV. Splavy slovenských riek spadajú do škály ZW až WW I.

Koľko osôb sa zmestí do jedného raftu/kanoe?

Lode sú stavané pre 6 až 8 osôb. Naše rafty Pulsar 420 firmy Gumotex patria medzi najkvalitnejšie a najbezpečnejšie. Rýchly a pevný trup, dokonalá stabilita zaručuje bezpečnú jazdu aj cez najväčšie pereje. V každom rafte je s vami vždy skúsený inštruktor. Na ľahšie rieky ako Salza využívamie 2-3 miestne nafukovacie člny. Splavy organizujeme na 2 miestnych kanoe spojením dvoch lodí do katamaránu, čo zaručuje dokonalú stabilitu plavidla.

Sú pri raftingu/splave obmedzenia?
Raftingu sa môže zúčastniť aj úplný začiatočník. Podmienkou je osoba staršia ako 10 rokov (v sprievode zákonného zástupcu) a plavec. Ľuďom so srdcovými poruchami, zdravotnými ťažkosťami, extrémnou obezitou či tehotným ženám sa rafting neodporúča. Splavy slovenských riek s nami môže absolvovať úplne každý.

Čo si mám na rafting/splav priniesť?

Vystroj na rafting tj. neoprén, obuv, záchrannú vestu, nepremokavú bundu, prilbu, pádlo vám zabezpečí naša spoločnosť. Odporúčame priniesť si len vlastné termo prádlo, plavky,  uterák a hygienické potreby. Ak nosíte okuliare, je potrebné zabezpečiť si ich na hlave proti strate. Na splav odporúčame športové a voľné oblečenie, náhradnú obuv. V prípade nepriaznivého počasia, odporúčame tenký dlhý rukáv, nohavice a pršiplášť (poncho). Splavy sa organizujú v teplých mesiacoch (máj – september ), preto berieme do úvahy len letné dažde.

Je rafting bezpečný?

Rafting je napínavý, vzrušujúci, mokrý a neuveriteľne zábavný. Avšak ako vo všetkých outdoorových športoch je aj tu riziko. Práve toto riziko prispieva k vzrušeniu a je jedným z dôvodov, prečo ľudí tento šport baví.  Naši ištruktori sú skusení a vyškolení na minimalizovanie týchto rizík a štatisticky je na rafte bezpečnejšie než v aute. Medzi najčastejšie zranenie patrí spálenie sa na vode od slnka.

Aká je možnosť, že vypadnem z raftu do vody a čo mám potom robiť?

Verte alebo neverte, väčšina si nakoniec vyskakovanie z raftu a plávanie vo vode zamiluje. Je to zábavne a osviežujúce. Ako sa pri takej situácii zachovať vám pred každou jazdou vysvetlia a názorne úkážu naši inštruktori.

Ide sa na vodu aj keď prší?

Rafting je mokrá aktivita "na vode" a my raftujeme keď svieti slnko, ale aj keď prší. Máme však právo a povinnosť zastaviť rafting ak z dôvodu hustého dažďa či búrky sa vodná hladina extrémne zvýši.

Môžem si do raftu zobrat fotoaparát/kameru?

Všeobecné pravidlo je, že na vodu neberte nic čo nie je vodotesné alebo by ste mohli ľahko stratiť. Odporúčame len vodotesné fotoaparáty alebo kamery pripevnené k telu. Ak tieto aparáty nevlastníte foto a video dokumentáciu z priebehu raftingu či canyoningu zaznamenáme našou GoPro kamerou. Na vodu neodporúčame brať ani cenné veci ako telefón, peňaženku, kľúče od vozidiel, šperky a pod.

Čo je to canyoning?
Táto aktivita je súčasťou našich programov. Samotná definícia znie náročne, netreba však mať obavu. Sami neskôr pocítite, že to bol jeden z najlepších zážitkov aké ste absolvovali. Jedná se o zdolávanie kaňonu, horských potokov v smeru ich toku za použitia rôzných techník, ako je brodenie sa v koryte, šmýkanie sa po prírodných tobogánoch, zlaňovanie skalných stien alebo vodopádov, plávanie  či skoky do vody.

Majte na mysli!

Je zakázané požívanie alkoholických nápojov a iných omamných látok pred aktivitami a počas nich. Inštruktor má právo takúto osobu vylúčiť z posádky bez nároku na vrátenie peňazí. Alkohol alebo drogy požité pred raftingom alebo canyoningom ohrozujú životy vaše, ale aj ostatných.


Zažime spolu nezabudnuteľný adrenalín na vode!

Kontaktujte Eurorafting